16 marca 2010 r. w Parlamencie Europejskim odbyły się obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Spotkanie miało charakter roboczy i obyło się z udziałem komisji parlamentarnych d/s równości kobiet i mężczyzn. Spotkanie otworzył Jerzy Buzek przewodniczący PE.
Wystąpienia i debaty dotyczyły:
1/ Przemocy w rodzinie;" zawsze możesz budować nowe życie".
2/ Zwiększenie liczby posłanek w PE i zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.
3/ Braku kobiet w polityce.
Szwedzka deputowana - z-ca przewodniczącego PE, prowadząca spotkanie podała przykłady szwedzkie, które należy wprowadzić w państwach europejskich. M.in.prowadzić ciągłe kampanie społeczne, wprowadzać nowe specjalne programy o nazwie DAPHNE, których celem jest walka z przemocą. Zapewnić prawo, które mówi, że przemoc jest przestępstwem i w walce z nim winne obowiązkowo uczestniczyć władze, policja i sąd.Wprowadzić telefony alarmowe ze specjalnym przyciskiem, zapewniające ochronę w każdym dowolnym miejscu. Zapewniła, że w najbliższym czasie powstanie unijne prawoprzeciw przemocy obowiązujące we wszystkich państwach europejskich.
Za większą liczbą kobiet w ławach poselskich i zrównania wynagrodzeń opowiedział się Jerzy Buzek przewodniczący PE, stwierdził iż: cytat " Dyskryminacja w społeczeństwie lub w miejscu pracy powinna należeć już do przeszłości". Posłowie postanowili także rozpocząć działania w kwestii aktywizacji kobiet w polityce, tak aby w 2014 roku więcej Pań znalazło się na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W 2009 roku spośród 736 posłów wybranych do PE tylko 35% stanowią kobiety. Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie dała kobietom prawo do głosowania w 1918 roku. W podsumowaniu obchodów w PE szwedzka deputowana powiedziała; cytat " Musimy wzmocnić więzi między kobietami a Unią Europejską udowadniając im, że Unia może wnieść wartość dodaną w ich życie codzienne. W celu poprawy relacji kobiet z UE, priorytet powinny otrzymać takie dziedziny jak ochrona konsumenta, solidarność i kwestie społeczne, takie jak służba zdrowia, wzrost cen i emerytur".
Jak można zauważyć to Szwecja, która obecnie sprawuje przewodnictwo w PE jest państwem posiadającym rozwiązania systemowe w kwestiach społeczych dot. rodziny, równego statusu kobiet i mężczyzn, służby zdrowia etc. które są dobrym wzorcem do naśladowania. Problem tkwi w tym , aby również w naszym państwie nastąpiła zmiana mentalności obywateli a świadomość społeczna w tej dziedzinie urosła do rangi państwa szwedzkiego.