poniedziałek, 8 listopada 2010

Kobiety w samorzadzie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski z Małżonką

z inicjatywy i we współpracy

z Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej,
Stowarzyszeniem Kongres Kobiet, Stowarzyszeniem Szkoła Liderów, Siecią Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT,
ma zaszczyt zaprosić
Szanowną Panią   Leokadię Czarny

we wtorek, 16 listopada 2010, o godz. 12.30
na spotkanie    "Kobiety w Samorządzie"

z udziałem Pań kandydujących w tegorocznych wyborach samorządowych

Pałac Prezydencki R.S.V.P. do 9 listopada 2010
ul. Krakowskie Przedmieście 48/50
Warszawa

środa, 22 września 2010

Manifestacja PARYTETY

Manifestacja PARYTETY€“ W SAMO POŁUDNIE, 23 września 2010 (czwartek)


Powiedz TAK równouprawnieniu kobiet i mężczyzn w dostępie na listy wyborcze, powiedz NIE rozwlekłości procedowania nad ustawą parytetową!

23 września (czwartek) spotykamy się pod Sejmem w samo południe, by zamanifestować nasze poparcie dla parytetów płci na listach wyborczych. Jest to dzień posiedzenia komisji sejmowej, która stanowczo zbyt długo nie może sobie poradzić z projektem liczącym zaledwie kilka stron.

Parytety są popierane przez większość społeczeństwa - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przypomnijmy o tym politykom.
Do zobaczenia!

Anna Dryjańska
Biuro Kongresu Kobiet
Noakowskiego 4 lok. 8
00-666, Warszawa

Tel: (22) 556 40 12
 Kom: (0) 667 940 066

biuro@kongreskobiet.pl

niedziela, 8 sierpnia 2010

Warsztaty Makijaż Kobiety Dojrzałej

Warsztaty Makijaż Kobiety Dojrzałej
Makijaż może dodać urody każdej kobiecie, o czym mogą świadczyć " przemiany " prezentowane w gazetach czy programach telewizyjnych. Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko stan, ale także rysy, a nawet karnacja. Jak powinien wyglądać makijaż kobiety dojrzałej?

PROGRAM - MAKIJAŻ W WIEKU ŚREDNIM I DOJRZAŁYM:

Praca z cerą dojrzałą, korekta niedoskonałości / okolice oczu, ust, szyja, dekolt /, techniki odmładzania, kolorystyka typowa dla wieku dojrzałego.

Koszt: 150 zł zajęcia prowadzi nauczycielka i instruktor policealnej Szkoły Wizażu i Stylizacji w Opolu.

Nie zwlekaj zapisz się już dziś!!!!

Zapisy w siedzibie firmy: Centrum Urody VENUS w Namysłowie ul. Krakowska 13 u Pani Doroty Rygas. Tel. 607 649 165

wtorek, 22 czerwca 2010

Kongres Kobiet Polskich

W dniach 18-19 czerwca br. odbył się II Kongres Kobiet Polskich w Warszawie. Zarząd Stowarzywszenia Aktywnych Kobiet "SAK" w Namysłowie zorganizował wyjazd dla Pań , które reprezentowały powiat namysłowski podczas Kongresu w Warszawie.W trakcie pierwszego dnia Kongresu wszystkie uczestniczki odwiedziły HYDE PARK na IV piętrze Pałacu Kultury. Na 40 stoiskach pokazano, pod hasłem - Polka potrafi, organizacje pozarządowe i firmy, które zaprezentowały swoje dokonania realizowane przez kobiety i na rzecz kobiet . Odbył się także pokaz mody, m.in. Teresy Rosati. Można było odwiedzić wróżkę i uzyskać porady specjalistów z zakresu zdrowia, kosmetyki i wizażu.


Ważnym wydarzeniem Kongresu były panele fakultatywne o różnorodnej tematyce m. in.: kobieta obywatelka - liderka czy widz, kobiety w samorządzie, kobiety w polityce, kobiety 50 +, przemoc domowa i w miejscu pracy kobiety na rynkach pracy itp. Każda z uczestniczek korzystała z panelu w ramach swoich zainteresowań. Postulaty, które zostały złożone, zostaną podane do publicznej wiadomości i przedstawione rządowi do realizacji. Dużym powodzeniem cieszyła się debata prezydencka z udziałem kandydatów na ten urząd.


Kongres prowadzila Monika Richardson a wspaniały występ Urszuli Dudziak zakończył I dzień Kongresu.

W sobotę na zamku królewskim odbył się wiec pożegnalny na cześć kobiety szczególnie dbającej o prawa kobiet , Izabeli Jarugi-Nowackiej z udziałem męża i dwóch córek a także ok. 400 kobiet z całego kraju. Wiersze i wspomnienia o byłej posłance recytowali Jolanta Kwaśniewska, Maria Seweryn, Jan Poniedziałek, Danuta Waniek, Magdalena Środa oraz wielu wybitnych aktorów.


Zarząd Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet"SAK" w Namysłowie składa serdeczne podziękowania sponsorom wyjazdu oraz wszystkim Paniom za godne reprezentowanie naszego powiatu na II Kongresie Kobiet Polskich w Warszawie.

Serdeczne podziękowania składamy:

1/ Matuszek Krzysztof - Zakład Kamieniarski w Namysłowie do realizacji.
2/ Krzesaj Kazimierz - Budownictwo
3/ Firma "PAGRO" - Pagów
4/ Wójcik Józef - Piekarnia Wilków
5/ Tarnopolski Edward - Piekarnia Domaszowice
6/ Andrzej i Piotr Kawoń - Hurtownia Namysłów

Prezes Stowarzyszenia
Leokadia Czarny

sobota, 15 maja 2010

II Kongres Kobiet ZAPROSZENIE

Zarząd Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet SAK w Namysłowie organizuje wyjazd na II Kongres Kobiet "Kobiety dla Polski - Polska dla Kobiet", który odbędzię się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 18-1 9 czerwca 2010 r.

Podczas Kongresu uczestniczyć będzie można w imprezach towarzyszących zorganizowanych na tę okoliczność, a także w panelach dyskusyjnych o szerokim zakresie tematycznym.

Zapisy dokonuje Leokadia Czarny w biurze Ratusza II p. pok. nr 20
Bliższych informacji można uzyskać pod nr tel. 606 743 964.

Zapraszamy Zarząd Stowarzyszenia "SAK"

niedziela, 11 kwietnia 2010

Skrzydła niepewnie mgłę badały,
był huk i trzask łamanych drzew
silniki w mig ustały...
przelana ludzka krew.
Płomienie w ciszy migotały
jak znicze kojące mordowanych gniew.
Lecieli, by choć głowy skłon
dać tym, co w lesie życie swe stracili,
tragicznie zamiast podać dłoń
do ojców szlachetnych dołączyli.
Słowo i czyn była ich broń,
o zdrową Ojczyznę nam walczyli.
Teraz Zygmunta gra im dzwon
najwyższą ofiarę wszak złożyli.

poniedziałek, 29 marca 2010

Poznaj Parlament Europejski!

16 marca 2010 r. w Parlamencie Europejskim odbyły się obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Spotkanie miało charakter roboczy i obyło się z udziałem komisji parlamentarnych d/s równości kobiet i mężczyzn. Spotkanie otworzył Jerzy Buzek przewodniczący PE.

Wystąpienia i debaty dotyczyły:
1/ Przemocy w rodzinie;" zawsze możesz budować nowe życie".
2/ Zwiększenie liczby posłanek w PE i zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.
3/ Braku kobiet w polityce.

Szwedzka deputowana - z-ca przewodniczącego PE, prowadząca spotkanie podała przykłady szwedzkie, które należy wprowadzić w państwach europejskich. M.in.prowadzić ciągłe kampanie społeczne, wprowadzać nowe specjalne programy o nazwie DAPHNE, których celem jest walka z przemocą. Zapewnić prawo, które mówi, że przemoc jest przestępstwem i w walce z nim winne obowiązkowo uczestniczyć władze, policja i sąd.Wprowadzić telefony alarmowe ze specjalnym przyciskiem, zapewniające ochronę w każdym dowolnym miejscu. Zapewniła, że w najbliższym czasie powstanie unijne prawoprzeciw przemocy obowiązujące we wszystkich państwach europejskich.

Za większą liczbą kobiet w ławach poselskich i zrównania wynagrodzeń opowiedział się Jerzy Buzek przewodniczący PE, stwierdził iż: cytat " Dyskryminacja w społeczeństwie lub w miejscu pracy powinna należeć już do przeszłości". Posłowie postanowili także rozpocząć działania w kwestii aktywizacji kobiet w polityce, tak aby w 2014 roku więcej Pań znalazło się na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W 2009 roku spośród 736 posłów wybranych do PE tylko 35% stanowią kobiety. Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie dała kobietom prawo do głosowania w 1918 roku. W podsumowaniu obchodów w PE szwedzka deputowana powiedziała; cytat " Musimy wzmocnić więzi między kobietami a Unią Europejską udowadniając im, że Unia może wnieść wartość dodaną w ich życie codzienne. W celu poprawy relacji kobiet z UE, priorytet powinny otrzymać takie dziedziny jak ochrona konsumenta, solidarność i kwestie społeczne, takie jak służba zdrowia, wzrost cen i emerytur".

Jak można zauważyć to Szwecja, która obecnie sprawuje przewodnictwo w PE jest państwem posiadającym rozwiązania systemowe w kwestiach społeczych dot. rodziny, równego statusu kobiet i mężczyzn, służby zdrowia etc. które są dobrym wzorcem do naśladowania. Problem tkwi w tym , aby również w naszym państwie nastąpiła zmiana mentalności obywateli a świadomość społeczna w tej dziedzinie urosła do rangi państwa szwedzkiego.

piątek, 19 marca 2010

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet

Około 50 pań ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet obchodziło wczoraj Dzień  Kobiet w Kawiarni "INKA".Gości powitała Leokadia Czarny - Prezes stowarzyszenia, która na wstępie poinformowała wszystkich nt. bieżących spraw w polityce równości oraz zmianach legislacyjnych w  ustawie o przemocy w rodzinie. Imprezę uświetnił pokaz mistrzowskiej pary tańca towarzyskiego z Kluczborka Sebastian Molenda oraz Agnieszka Mierzwa , którzy zaprezentowali 6 układów tanecznych. W holu kawiarni odbył się także kiermasz kosmetyków Oriflame, które panie mogły  zakupić podczas spotkania.Wszyscy świetnie się bawili a impreza trwała do póżnego wieczoru.:

Zarząd stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania zakładom: fryzjerskim, kosmetycznym, rehabilitacynym za ufundowanie karnetów do salonów piękności , które Panie otrzymały podczas losowania oraz za obecność w spotkaniu:

Gabinet kosmetyczny - Dorota Rygas
Zakład fryzjerski - Małgorzata Sarnowska
Zakład fryzjerski - Krystyna Greloch
Gabinet kosmetyczny -Julianna Turbakiewicz
Gabinet rehabilitacyjny- Lidia Chilarska
Siłownia - Aleksandra Głowacka

a także sponsorom :
Moras Marian - Intermache,
Fabryka Cukierków Odra- Brzeg,
Cukiernia - Józef Buła Syców,
Bank Spółdzielczy - Wołczyn,
Firma - Władysław Dziedzic ,
Firma "ILIKO" - Tadeusz Ilinicki.

sobota, 13 marca 2010

Zaproszenie

Zarząd Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet "SAK" w

Namysłowie zaprasza na spotkanie

z okazji "Dnia Kobiet",
 które odbędzie się 17  marca 2010 r./ środa/ o godz. 17,00

w Kawiarni :  " INKA"



Koszt uczestnictwa 20,00 zł
Zapisy przyjmujemy w Ratuszu pok. 20

Przewidziane są niespodzianki
Zarząd Stowarzyszenia "SAK"

piątek, 12 marca 2010

Prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet 'SAK" w Namysłowie Leokadia Czarny reprezentowała powiat namysłowski podczas w konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie w sali kolumnowej Sejmu w dniach 9 - 10 marca 2010 r.w ramach projektu Operacyjnego - Kapitał Ludzki działanie 1.1. " Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn ".

W szkoleniu uczestniczyło 100 kobiet i mężczyzn z całego kraju.W konferencji uczestniczyli także: Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Minister Jolanta Fedak Minister Michał Boni, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz przedstawiciele rządów państw europejskich, takich jak Norwegia, Litwa Czechy i Wegry.

Celem konferencja była prezentacja doświadczeń międzynarodowych i krajowych dotyczących godzenia ról zawodowych z życiem rodzinnym, a także poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak wspierać kobiety i mężczyzn w rodzinie w systemach zabezpieczenia społecznego i na rynku pracy. W tym temacie został złożony wniosek do rozpatrzenia przez rząd dotyczący finansowania z ubezpieczenia społecznego osobom opiekującym się małymi dziećmi, nawet gdy są to własne wnuki. Jest to jedno z działan zaczerpniętych z modeli europejskich. Drugim ważnym efektem konferencji ma być zwiększenie udziału władz samorządowych i lokalnych instytucji rynku pracy we wspieraniu kobiet i mężczyzn podczas łączenia ról zawodowych z życiemrodzinnym i tworzenie odpowiednich warunków w tym systemie.

poniedziałek, 1 marca 2010

Poseł Izabela Jaruga-Nowacka w Namysłowie na zaproszenie Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet"SAK"

 
Spotkanie odbyło się 25 lutego 2010 r, w Namysłowskim Ośrodku Kultury w Namysłowie.
Gośćmi spotkania była Poseł Izabela Jaruga-Nowacka, Przewodnicząca Forum Kobiet woj.opolskiego Małgorzata Sekula, która omówiła problem przemocy domowej kobiet,Z-ca Komendanta Powiatowej Policji w Namysłowie nadkomisarz Urszula Grzybowska-Kuriata oraz Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Namysłowie Anna Gałczyńska i Psycholog Andrzej Mamzer


Pani Poseł omówiła projekt ustawy o "Przemocy w Rodzinie", który jest po drugim czytaniu w sejmie, a dotyczy opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy, wzorując się na krajach europejskich.
Pani nadkomisarz Urszula Grzybowska-Kuriata omówiła proces prowadzenia "Niebieskiej Linii" oraz przedstawiła dane statystyczne dotyczące przemocy w rodzinie w powiecie namysłowskim w roku 2009r.
Psycholog Andrzej Mamzer przedstawił problemy dotyczące terapii uzależnień na zasadzie praktyk, stosowanych podczas udzielanej pomocy.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było akcentem "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw", który w tym roku trwał od 22.02 - 26.02.2010r. a organizowany jest co roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W tymczasie odbywają się w całym kraju konferencje, spotkania, szkolenia i udzielane są bezpłatne porady ofiarom przestępstw. Podsumowując konferencję Leokadia Czarny - Prezes stowarzyszenia powiedziała, że problem przemocy domowej nie dotyczy tylko indywidualnie rodziny dotkniętej przemocą lecz jest obowiązkiem zarówno prawnym jak i moralnym każdego obywatela w niesieniu pomocy ludziom pokrzywdzonym.

wtorek, 23 lutego 2010

Poznaj Parlament Europejski!

Co to jest Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej?
Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję - staje się gospodarzem wszystkich unijnych wydarzeń. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.Z końcem 2009 roku Szwedzi przekazali Przewodnictwo w Unii Europejskiej HISZPANII, która sprawuje Prezydencję do końca czerwca 2010 roku.Polska przejmuje Przewodnictwo w Radzie Europejskiej czyli Prezydencję 1 lipca 2011 roku. Główne zadania Prezydencji:
1/ Przewodniczenie pracom Rady Unii Europejskiej
2/ Reprezentowanie Rady UE w relacjach z innymi instytucjami UE
3/ Reprezentowanie UE w stosunkach międzynarodowych wobec państw trzecich i organizacji międzynarodowych.

Pierwsze zadanie czyli przewodniczenie pracom Rady stanowi największe wyzwanie, zarówno merytoryczne jak i organizacyjne. Kluczową rolą Prezydencji jest "budowanie mostów",i wypracowanie porozumień między państwami członkowskimi, a także możliwość wprowadzania zmian w Traktacie Unii Europejskiej.

Zadanie drugie wymaga przede wszystkim biegłości proceduralnej i merytorycznej na szczeblu politycznym i urzędniczym.Prze pół roku państwo sprawujące Prezydenję prowadzi prace Rady Europejskiej,współuczestniczy w komisjach, posiedzeniach prowadzi spotkania informując regularnie Parlament Europejski o pracach w obszarze współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych.

Zadanie trzecie polega na reprezentowaniu Unii w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Prezydencja upoważniona przez Radę - może negocjować umowy międzynarodowe zarówno w zakresie polityki zagranicznej jak i bezpieczeństwa.Do zadań Prezydencji należy również akredytowanie ambasadorów państw trzecich Unii Europejskiej.

Polska rozpoczęła już przygotowania do sprawowania w 2011 roku Prezydencji, bo jak widzimy zakres kompetencji jest bardzo szeroki i odpowiedzialny.A my będziemy obserwować nasz kraj w sprawowaniu tak ważnej i odpowiedzialnej roli.

Leokadia Czarny

środa, 3 lutego 2010

Nowy przepis w sprawie sprawców przemocy w rodzinie.


Na najbliższym posiedzeniu Sejmu ma być przyjęty przez  posłów przepis dotyczący wyrzucenia sprawcy przemocy domowej nawet gdy  jest on właścicielem mieszkania. Policjanci będą mogli zatrzymać oprawcę i w ciągu 24 godzin zawiadomić prokuraturę. O kolejnych losach oprawcy zdecyduje sąd. Wówczas może otrzymać nakaz opuszczenia mieszkania nawet na 10 lat, mimo że jest właścicielem mieszkania.

wtorek, 2 lutego 2010

Spotkanie o Unii

28 stycznia 2010  na zaproszenie SLD, Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, do Namysłowa przyjechala Zofia Ulatowska-Rabiej na co dzień pełniaca  funkcję dyrektora biur poselskich Lidii Geringer de Oedenberg. Celem wizyty był wykład o Unii Europejskiej. Został poruszony temat powstania Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, które stanowi drugie takie biuro w naszym kraju.


Zostały też przekazane dwa zaproszenia od Pani Poseł Lidii Geringer de Oedenberg do Parlamentu Europejskiego dla Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

piątek, 29 stycznia 2010

Z A P R O S Z E N I E


Zarząd Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet "SAK" w Namysłowie zaprasza na spotkanie z Panią Poseł na Sejm RP Izabelą Jarugą- Nowacką, które odbędzie się 25 lutego 2010 roku w Namysłowskim Ośrodku Kultury w Namysłowie o godz. 16.00 Temat spotkania będzie: :" Przemoc w rodzinie - Nie zwlekaj - Pomagaj -Reaguj " Gośćmi zaproszonymi będą rownież Komendant Powiatowej Policji oraz Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Namysłowie. a także psycholog zajmujący się przemocą w rodzinie.
Uczestnkami spotkania będą osoby zainteresowane tematem oraz wrażliwe na krzywdę ludzką.


Prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet "SAK" w Namysłowie
Leokadia Czarny

Unia Europejska

Poznaj Parlament Europejski (1)


Parlament Europejski reprezentuje 450 milionów obywateli Unii  Europejskiej, przez których jest wybierany w bezpośrednich wyborach. Deputowani w Parlamencie Europejskim zasiadają nie w blokach narodowych lecz według frakcji poltycznych, które skupiają wszystkie główne partie polityczne działające w państwach członkowskich Unii  Europejskiej.Parlament pracuje w Francji, Belgii i Luksemburgu. Miesięczne sesje plenarne, w których uczestniczą wszyscy deputowani  odbywają się w Strasburgu / Francja/ - siedziba Parlamentu. Posiedzenia komisji parlamentarnych odbywają się w Brukseli / Belgia /. W Luksemburgu znajdują się biura administracyjne Parlamentu
/ " Sekretariat Generalny " /.

Parlment pełni trzy ważne funkcje:

1/ Dzieli z Radą władzę legislacyjną.
2/ Sprawuje nadzór nad wszystkimi instytucjami Unii Europejskiej , a zwłaszcza nad Komisją.
3/ Uchwala z Radą budżet Unii Europejskiej.


Organami władzy Parlamentu są :

- Kwestorzy / 5 / Jednym z nich jest Lidia Gerninger De Oedenberg eurodeputowana z Wrocławia
- Konferencja Przewodniczących.
- Konferencja Przewodniczących otwarta dla wszystkich deputowanych.
- Konferencja Przewodniczących Komisji
- Konferencja Przewodniczących Delegacji.


Ostatnia sesja Parlamentu Europejskiego w 2009 r. odbyła się w dniach 14 - 17 grudnia w Strasburgu.
Parlament przyjął budżet Unii Europejskiej na 2010 r. oraz zapewnił dostęp do mikrokredytów jako środka do walki z bezrobociem . Jest to nowy instrument 4 - letniego programu mikrofinansowego w wysokości do 25 tysięcy euro na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie małych przedsiębiorstw zatrudniającychponiżej 10 osób. Parlament Europejski przeznaczył na ten program 25 milionów euro z budżetu na 2010 r. Program wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.
Leokadia Czarny