poniedziałek, 29 marca 2010

Poznaj Parlament Europejski!

16 marca 2010 r. w Parlamencie Europejskim odbyły się obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Spotkanie miało charakter roboczy i obyło się z udziałem komisji parlamentarnych d/s równości kobiet i mężczyzn. Spotkanie otworzył Jerzy Buzek przewodniczący PE.

Wystąpienia i debaty dotyczyły:
1/ Przemocy w rodzinie;" zawsze możesz budować nowe życie".
2/ Zwiększenie liczby posłanek w PE i zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.
3/ Braku kobiet w polityce.

Szwedzka deputowana - z-ca przewodniczącego PE, prowadząca spotkanie podała przykłady szwedzkie, które należy wprowadzić w państwach europejskich. M.in.prowadzić ciągłe kampanie społeczne, wprowadzać nowe specjalne programy o nazwie DAPHNE, których celem jest walka z przemocą. Zapewnić prawo, które mówi, że przemoc jest przestępstwem i w walce z nim winne obowiązkowo uczestniczyć władze, policja i sąd.Wprowadzić telefony alarmowe ze specjalnym przyciskiem, zapewniające ochronę w każdym dowolnym miejscu. Zapewniła, że w najbliższym czasie powstanie unijne prawoprzeciw przemocy obowiązujące we wszystkich państwach europejskich.

Za większą liczbą kobiet w ławach poselskich i zrównania wynagrodzeń opowiedział się Jerzy Buzek przewodniczący PE, stwierdził iż: cytat " Dyskryminacja w społeczeństwie lub w miejscu pracy powinna należeć już do przeszłości". Posłowie postanowili także rozpocząć działania w kwestii aktywizacji kobiet w polityce, tak aby w 2014 roku więcej Pań znalazło się na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W 2009 roku spośród 736 posłów wybranych do PE tylko 35% stanowią kobiety. Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie dała kobietom prawo do głosowania w 1918 roku. W podsumowaniu obchodów w PE szwedzka deputowana powiedziała; cytat " Musimy wzmocnić więzi między kobietami a Unią Europejską udowadniając im, że Unia może wnieść wartość dodaną w ich życie codzienne. W celu poprawy relacji kobiet z UE, priorytet powinny otrzymać takie dziedziny jak ochrona konsumenta, solidarność i kwestie społeczne, takie jak służba zdrowia, wzrost cen i emerytur".

Jak można zauważyć to Szwecja, która obecnie sprawuje przewodnictwo w PE jest państwem posiadającym rozwiązania systemowe w kwestiach społeczych dot. rodziny, równego statusu kobiet i mężczyzn, służby zdrowia etc. które są dobrym wzorcem do naśladowania. Problem tkwi w tym , aby również w naszym państwie nastąpiła zmiana mentalności obywateli a świadomość społeczna w tej dziedzinie urosła do rangi państwa szwedzkiego.

piątek, 19 marca 2010

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet

Około 50 pań ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet obchodziło wczoraj Dzień  Kobiet w Kawiarni "INKA".Gości powitała Leokadia Czarny - Prezes stowarzyszenia, która na wstępie poinformowała wszystkich nt. bieżących spraw w polityce równości oraz zmianach legislacyjnych w  ustawie o przemocy w rodzinie. Imprezę uświetnił pokaz mistrzowskiej pary tańca towarzyskiego z Kluczborka Sebastian Molenda oraz Agnieszka Mierzwa , którzy zaprezentowali 6 układów tanecznych. W holu kawiarni odbył się także kiermasz kosmetyków Oriflame, które panie mogły  zakupić podczas spotkania.Wszyscy świetnie się bawili a impreza trwała do póżnego wieczoru.:

Zarząd stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania zakładom: fryzjerskim, kosmetycznym, rehabilitacynym za ufundowanie karnetów do salonów piękności , które Panie otrzymały podczas losowania oraz za obecność w spotkaniu:

Gabinet kosmetyczny - Dorota Rygas
Zakład fryzjerski - Małgorzata Sarnowska
Zakład fryzjerski - Krystyna Greloch
Gabinet kosmetyczny -Julianna Turbakiewicz
Gabinet rehabilitacyjny- Lidia Chilarska
Siłownia - Aleksandra Głowacka

a także sponsorom :
Moras Marian - Intermache,
Fabryka Cukierków Odra- Brzeg,
Cukiernia - Józef Buła Syców,
Bank Spółdzielczy - Wołczyn,
Firma - Władysław Dziedzic ,
Firma "ILIKO" - Tadeusz Ilinicki.

sobota, 13 marca 2010

Zaproszenie

Zarząd Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet "SAK" w

Namysłowie zaprasza na spotkanie

z okazji "Dnia Kobiet",
 które odbędzie się 17  marca 2010 r./ środa/ o godz. 17,00

w Kawiarni :  " INKA"



Koszt uczestnictwa 20,00 zł
Zapisy przyjmujemy w Ratuszu pok. 20

Przewidziane są niespodzianki
Zarząd Stowarzyszenia "SAK"

piątek, 12 marca 2010

Prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet 'SAK" w Namysłowie Leokadia Czarny reprezentowała powiat namysłowski podczas w konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie w sali kolumnowej Sejmu w dniach 9 - 10 marca 2010 r.w ramach projektu Operacyjnego - Kapitał Ludzki działanie 1.1. " Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn ".

W szkoleniu uczestniczyło 100 kobiet i mężczyzn z całego kraju.W konferencji uczestniczyli także: Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Minister Jolanta Fedak Minister Michał Boni, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz przedstawiciele rządów państw europejskich, takich jak Norwegia, Litwa Czechy i Wegry.

Celem konferencja była prezentacja doświadczeń międzynarodowych i krajowych dotyczących godzenia ról zawodowych z życiem rodzinnym, a także poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak wspierać kobiety i mężczyzn w rodzinie w systemach zabezpieczenia społecznego i na rynku pracy. W tym temacie został złożony wniosek do rozpatrzenia przez rząd dotyczący finansowania z ubezpieczenia społecznego osobom opiekującym się małymi dziećmi, nawet gdy są to własne wnuki. Jest to jedno z działan zaczerpniętych z modeli europejskich. Drugim ważnym efektem konferencji ma być zwiększenie udziału władz samorządowych i lokalnych instytucji rynku pracy we wspieraniu kobiet i mężczyzn podczas łączenia ról zawodowych z życiemrodzinnym i tworzenie odpowiednich warunków w tym systemie.

poniedziałek, 1 marca 2010

Poseł Izabela Jaruga-Nowacka w Namysłowie na zaproszenie Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet"SAK"

 
Spotkanie odbyło się 25 lutego 2010 r, w Namysłowskim Ośrodku Kultury w Namysłowie.
Gośćmi spotkania była Poseł Izabela Jaruga-Nowacka, Przewodnicząca Forum Kobiet woj.opolskiego Małgorzata Sekula, która omówiła problem przemocy domowej kobiet,Z-ca Komendanta Powiatowej Policji w Namysłowie nadkomisarz Urszula Grzybowska-Kuriata oraz Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Namysłowie Anna Gałczyńska i Psycholog Andrzej Mamzer


Pani Poseł omówiła projekt ustawy o "Przemocy w Rodzinie", który jest po drugim czytaniu w sejmie, a dotyczy opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy, wzorując się na krajach europejskich.
Pani nadkomisarz Urszula Grzybowska-Kuriata omówiła proces prowadzenia "Niebieskiej Linii" oraz przedstawiła dane statystyczne dotyczące przemocy w rodzinie w powiecie namysłowskim w roku 2009r.
Psycholog Andrzej Mamzer przedstawił problemy dotyczące terapii uzależnień na zasadzie praktyk, stosowanych podczas udzielanej pomocy.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było akcentem "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw", który w tym roku trwał od 22.02 - 26.02.2010r. a organizowany jest co roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W tymczasie odbywają się w całym kraju konferencje, spotkania, szkolenia i udzielane są bezpłatne porady ofiarom przestępstw. Podsumowując konferencję Leokadia Czarny - Prezes stowarzyszenia powiedziała, że problem przemocy domowej nie dotyczy tylko indywidualnie rodziny dotkniętej przemocą lecz jest obowiązkiem zarówno prawnym jak i moralnym każdego obywatela w niesieniu pomocy ludziom pokrzywdzonym.